U2 - Mnichov 2010

Autor: Milda (cepera@ycnega.cz), Téma: 2. Kultura
Vydáno dne 20. 09. 2010 (271 přečtení)
Doufám, že nebude vadit, když sem hodím malou recenzi na svůj první koncert U2 (psáno "z první", bez kontroly, tak omluvte případné chyby :))

Do Mnichova jsme dorazily bratru kolem 14hod a hned vyrazili do kavárny nedaleko stadiónu. Během kávičky k nám začali dorážet tóny zvukovky, takže jsme se vrátily k olympijskému areálu... Bohužel šlo o klasickou zvukovku, které se U2 vůbec nezůčastnili Sad Ale alespoň nám trochu uteklo čekání. Kolem 19hod jsme si stoupli do fronty a za chvilku byli uvnitř. Omrkli předražený ofic. merchandise (sorry ale tourbook za 20 éček, triko za 30...) a přesunuli se na druhý konec stadionu.

Mnichovský stadion je opravdu megavelký, takže dalekohled by bodl... Kolem 20hod (?? ach ta paměť) začala předkapela OneRepublic svůj asi 45min set. Bohužel jsem v práci nucen poslouchat jedno strašlivé komerční rádio, takže jsem asi půlku písniček znal. Kdyby mi bylo 14, tak se mi předkapela asi líbila, ale je mi víc a tahle muzika už jde trošku mimo mě :)

Před 21hod technici doladili podium pro hlavní hvězdy večera a my na velkoplošné obrazovce sledovali nekonečné animace... a 80 000 pomalu ale jistě zaplňuje vyprodaný stadion. Musím podotknout, že tvorbu U2 po roce 97 znám už jen z DVDček a singlů, které prolétli rádiem, takže jsem měl trošku obavu, jestli se na nové věci budu chytat. V rámci překvápka jsem ani nesledoval letošní setlisty a DVD z RoseBowl jsem jen letmo prolétl (s tím, že si ho vychutnám až po koncertě).

Pár minut po deváté nám z repráků Bowie hraje svou pecku Space Oddity (v nějaké né úplně rané verzi) a z levé strany k pódiu přichází "naše" čtverka, kucí vypadají na svůj věk pořád dobře (možná Bono trošku přibral, ale zase né tolik jako já). Bowie dohrává a začíná instrumentální Return Of The Stingray Guitar - výborná pecka, parádní začátek. Pak už to valí jak na běžícím pásu Beautiful Day, I Will Follow... Při Elevation naplno ožívá publikum a já mám strach, že zboří stadion Smile Takovou atmosféru jsem snad ještě nezažil, I Still Haven't Found What I'm Looking For s 80ti tisícovým sborem byla naprosto famózní. Po ní přicházejí 3 pro mě neznámé písně (co jsem četl na netu, tak asi noviky z příštího alba), tohle bylo asi jediné slabé místo koncertu. Při Miss Sarajevo dav opět ožívá a u Vertiga už se stadion opět otřásá v základech.
I'll Go Crazy If I Don't Go Crazy Tonight zakončená funny coverem Relax (FGTH), řekl bych že nasadit Sunday Bloody Sunday po Relaxu nebyla nejlepší volba, ale budiž.U2 dostávají pochvalu, že si odpustili šaškárny jako "my už teda končíme... jéé vy chcete přídavek, tak OK..." Very Happy Prostě udělali pauzu na převlečení (Bono) vyplněnou filmečkem na velkoplošné obrazovce. Ten končil slovem ONE a bylo jasné co přijde, tisíce foťáků přepnutých na režim videa vylétly do nad hlavy (já už měl naštěstí vybitou baterku a mohl jsem si One 100% vychutnat). Po fantastické Where The Streets Have No Name přichází zklamání... místo Batmanovské Hold Me Kill Me... hrají Ultraviolet (tuhle písničku mám rád, HM KM KM TM mám raději :))

Bohužel se blíží finále a profláklá With Or Without You a po ní téměř finální Moment of Surrender. U2 se loučí a Bono stylově (lehce poprchává) zpívá Sinatrovskou Singing In The Rain (tomuhle říkám nečekaný přídavek :)).

Kupodivu neměl Bono žádné velké proslovy (mimo klasické komunikace s fans a poděkování německým doktorům, kteří mu nedávno dávali dohromady páteř či co, pokud jsem správně rozuměl), velký úspěch měl i dres Bayernu Mnichov, ve kterém nastoupil na finální část koncertu :)

Moje hodnocení: 90% (do stovky chybělo lepší místo, Hold Me... a Pride ;-))